Tážné pružiny jsou v válcovým tvaru

Většina lidí, kdy ma, kdy mají něco řict o perech jasně budou říkat o perech tlačných. Je to naší základní spojovaní z pery. Vyplýva to z toho, že je to nejpopularnější druh per. Meně známější jsou tažné pružiny.

Tážné pružiny (pružiny tážné z Vanel) jsou v válcovým tvaru s kruhovým průřezem a mezi pružinovými závity je minimální vzdálenost, aby se mohla délka pružiny natáhnout. Jejích funkcí je nahromadit v sobě sílu, kterou v určitě čase opět vydají. Hodně podstatné je též tišení nárazy a chvění, chránění rovnováhu nějakých strojních celků a napomáhavaní jejich snazšímu ovládání a rovněž zajišťovaní stálou přítlačnou sílu případně regresivní posunek.

Tažné pružiny ve strojích

Autor: mpclemens
Źródło: http://www.flickr.com

Obvyklé chování pružiny je takové, že pružina pracuje vyváženou velikosti její odklonu z klidové polohy a ve směru proti této výchylení. Nejsnadnějšší je řict, že pružina je mechanismus využívaný k zachycení a zvětšovaní sil, tišení rázů a zachvívání.

Nejfrekventovanějí tažné pružiny můžeme nalezt v všelijakého druhu komunikačních prostředkách. Kdy otevřete kapotu svého auta chvatně uvidíte pár per, diky kterým Váš automobil může dobře pracovat. Pozoruhodné je to, že tažné pružiny jsou hodně závažné také na příklad ve dveřích, a pišeme tady o zvláštním druhu dveří, tzn. o garážových vratách. Je to hodně interesantní případ použití takových per, poněvadž tažné pružiny tvoří celou strukturu.

Pružiny jsou situované vertikálně a vedle celého křídla garážových dveří a tím rovněž vytváří nezbytnou protiváhu pro jemné a nezátěžové vedení. Tyto tažné pružiny pracují díky jednoduchému zařízení kladek. Jestli vrata jsou zavřené pružiny tažné jsou maximálně napružené. Obvykle pera tažné v garážových vratách jsou vyměřené na provoz kolem 15 tisíc cyklů, a to znamena kolem 10 let užívání. Je to jenom jedná z spousta věcí, které používají pružin tažných. Jsou one trošku míň popularní pro obyčejného člověka, ale lidé, kteří mají zaujetí o techniku jistě budou vědět jak vypadají a kde můžeme použit takových per.

Stejně jak v případě per tlačných měli byste naležítě dbát o kondice per tažných. Nejdůležitější je použivaní mazacího oleje. Ochrání to pružiny před korodovaním a díky tomu budete mohli dlouho a výborně jí použivát.